Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

organistowka

wpisy na blogu

Minęło prawie pięć lat

Blog:  organistowka
Data dodania: 2023-09-19
wyślij wiadomość

Jak wiadomo, dom to ciągła skarbonka i inwestycja. Minęło pięć lat od ostatniego wpisu, przez ten czas zdążyłem popracować jako budowlaniec, niestety zaczęły dokuczać stawy i po trzech latach kolejna zmiana w moim życiu, zacząłem parać się stolarstwem i ciesielką.

W międzyczasie przy domu powstało parę udogodnień. Dziś opiszę dwa drewniane, a jakże :)

W lipcu 2021 musiałem w końcu, po 6 latach rozebrać nasz taras. 40 letnie deski w końcu, po 5 latach  przegniły.  Całkiem niezły wynik jak na materiał odpadowy, nieodnawiany przez 5 lat.

Kupiłem belki na tartaku, i zacząłem działanie. Przy okazji była to nauka czopowania i innych obróbek ciesielskich. 

A po piwo z litrowym kuflem wiozła mnie małżonka do lokalnej pizzeri. Nie ma to jak beczkowe :)

Taras od początku był projektowany z dachem przykrytym blachą. Nieco to przyciemniło salon wiosną i jesienią, ale ta wada nie przebija zalet: latem słońce nie bije w okna więc jest chłodniej oraz nie oślepia, można korzystać z tarasu właściwie cały rok (ale o tym za chwilę), solidny dach pozwoli na odśnieżanie instalacji PV, która trafiła ostatnio na dach domu.

Deskę modrzewiową kręciłem w systemie Camo - wkręty wkręca się pod kątem w narożniku deski, przez co są niewidoczne.

Po tarasie przyszła kolej na wymianę kamienistej ścieżki, która prowadziła do domu na ścieżkę drewnianą, uniesioną nieco nad trawnikiem. Finalnie wyglądało to tak:


Zadaszenie tarasu sprawiło, że mogę cały rok mieć wywieszoną flagę, co jest bardzo wygodne. A dlaczego można korzystać z tarasu cały rok? Od zachodu - bo z tego kierunku u nas wieje zawsze wykonałem drewniane żaluzje, które po zamknięciu skutecznie ograniczają dostęp wiatru i opadów. Deseczki kupiłem za marne pieniądze na jakiejś wyprzedaży, mocowanie i mechanizm zsynchronizowanego zamykania zrobiłem, a jakże, z materiałów odzyskanych z rozbiórki garażu (który zniknął, ale o tym kiedy indziej). A na barierkę przymocowałem szczelnie folię pcv przezroczystą - na szkło hartowane nie było kasy. Jak się mi bardzo będzie chciało, to na front zrobię wieszane tylko na zimę akrylowe panele na wymiar otworów. Na zdjęciu żaluzje otwarte, widać też folię.



A, coby się wygodnie siedziało, wykonałem dwa fotele, które mają dwa położenia oparcia i mogą być fotelem lub leżakiem do opalania.

Jak widzicie po barierce - drewno przepięknie spękało, taki był zamysł, dlatego kupiłem z tartaku. Nie jest też malowane (tylko olej na podłodze) - ma ładnie zszarzeć z czasem. 

tagi
taras#

Łazienka na górze

Blog:  organistowka
Data dodania: 2018-10-10
wyślij wiadomość

Łazienka ciągle czeka na lustro i drobne dodatki. Niestety skarbonka na ten cel pusta, a że na dole łazienka jest, to nie mamy spinki. Stan jest taki, że można jej używać do kąpieli czy jako WC. Makijaż czy przycinanie brody można zrobić na dole.

Prysznic. Tak, jak wspominałem, dwie środkowe deski w prysznicu są wyciągane, aby mieć ogląd, jak wygląda sprawa w brodziku. 

Szafki - miały być IKEA Kallax, ale zrobienie samemu z przyciętych w sklepie płyt kosztowało 50% ceny i zabrało mniej miejsca. Kallax ma boczne ścianki grubsze.

Z wanną było chyba najwięcej roboty - Najpierw stelaż z kantówki i obudowa frontu - na kołkach, aby można było w każdej chwili mieć dojście pod całą wannę. Potem blat - docięcie desek, frezowanie, czyszczenie, przyklejenie ich do wanny, wycięcie otworów pod baterię. W końcu deski na ścianę, jako, że to deska tarasowa, nie były idealnie proste, nieco się musiałem namęczyć, żeby wyszło prawie prosto. Na koniec fuga sikaflex - taki właściwie deserek i relaks :)

Z wanny oczywiście najbardziej zadowolona jest Gośka - ma w końcu prywatny basen :)

Praktyczna sprawa: olejowosk Osmo nigdy nie schnie na 100%. Każde wytarcie podłogi zostawia na szmatce kolor drewna. Z czasem coraz słabszy, ale jednak. Postawienie mokrej butelki na blacie to od razu okrągły ślad po dnie, który znika po przetarciu olejem. Małżonka w tym celu chce kupić koszyczki.

Nam te rzeczy nie przeszkadzają, organistówka to nie dom na wysoki połysk :) a stąpanie po ciepłej podłodze na górze w przeciwieństwie do zimnych kafelek na dole, jest rewelacyjne.

Wanna 190 - mogłem wziąć 180 - zaoszczędziłbym na lustro i drobiazgi i w zupełności bym zmieścił moje 175 cm. Miejsce za głową byłoby o 10 cm szersze.

Deski przeżyły już kilkanaście kąpieli Gośki z zachlapaniem połowy łazienki i nadal wyglądają ok. Pod prysznicem używam ściągaczki aby usunąć od razu po kąpieli wodę z kabiny, ścian i podłogi. Kafle w płynie na ścianie dają świetnie radę.

Zatem, póki co, drewno w łazience to fajowa sprawa :)


My som jus Amerykany...

Blog:  organistowka
Data dodania: 2018-03-27
wyślij wiadomość

Skoro dom budowany po amerykańsku, nie mogło zabraknąć tradycyjnej skrzynki na listy. 

Jako, że oryginalne skrzynki w USA nie mają zamka, bo skrzynka służy tam także jako punkt nadawczy - wkładasz do niej listy, które chcesz wysłać i podnosisz chorągiewkę, aby listonosz najpierw wyjął zawartość a potem włożył to, co przywiózł - drzwiczki z zamkiem dorobiłem samodzielnie z resztek blachy dachowej. Zaoszczędziłem w ten sposób około 150 zł, bo tyle takie drzwiczki na ebayu kosztują :)


Zabrałem się także za wykończenie górnej łazienki. Ściany pomalowane kolorem Yolk z Beckersa  - najdroższa farba w Castoramie, gówno warta. 4 warstwy dopiero przykryły zagruntowane zielone płyty. Jutro na farbę leci pierwsza warstwa wynalazku "Kafle w płynie", pojutrze druga.

5Komentarze
Data dodania: 2018-03-27 22:18:35
czym te płyty zagruntowane były??? unigruntem??? bo jeśli tak to 4 warstwy to i tak dobry wynik ;-)
odpowiedz
Data dodania: 2018-03-28 10:15:48
Tym samym unigruntem, który jest w całym domu a na nim dwie warstwy białej śnieżki :)
odpowiedz
Odpowiedź do mariusz223
Data dodania: 2018-03-28 09:47:48
Piękna ta skrzynka! Zamawiana na ebay'u?Wasz biały płot również mnie urzekł, chyba mamy podobne inspiracje :)
odpowiedz
Data dodania: 2018-03-28 09:55:53
Hej my mamy w łazience ten wynalazek ,,kafle w płynie sprawdza się super przede wszystkim w kabinie prysznicowej
odpowiedz
Data dodania: 2018-03-28 10:16:50
Super, każde kolejne potwierdzenie mi się przyda (na twitterze też już ktoś mi chwalił).
odpowiedz
Odpowiedź do naszakostka

Łazienka na górze

Blog:  organistowka
Data dodania: 2018-03-10
wyślij wiadomość

Trwają prace z wykończeniem łazienki na poddaszu. Nie będzie płytek. Na ścianach farba pokryta specyfikiem o nazwie "Kafle w płynie", a na podłodze i kilku innych elementach położę drewno Merbau. 30% twardsze od dębu, z najniższą wartością skurczu. Do tego jest po prostu piękne :)

 

Deski będą klejone przy pomocy Sikabond T8 i fugowane Sikaflex FC11 - nieco to drogie, ale jest odporne nawet na działanie wody morskiej. Morza u nas nie ma, czasem Gosia w trakcie kąpieli małe jezioro tylko zrobi.

Tak to ma wyglądać docelowo. Szafki to prawdopodobnie będą dwa regały Kallax z IKEA. Bo są proste i dają kilka możliwości zabudowy pojedynczego kwadratu. Wanna 190x90, producenta jeszcze nie wybrałem.

Oddzielna sprawa to prysznic. Nie chciałem robić innej podłogi w kabinie, tylko optycznie powiększyć łazienkę więc wymyśliłem, że w kabinie deski będą bez fugi, a pod nimi zrobię brodzik z odpływem. Mam na to 66mm przestrzeni, więc miejsce jest. Woda będzie spływać pomiędzy deskami do brodzika i do kanalizacji.


7Komentarze
pa00
Data dodania: 2018-03-10 13:31:35
kurcze,a jak taka deska w kontakcie z wodą,będzie wyglądała za kilka lat ? rozumiem,że będzie czymś zaimpregnowana,ale mimo to ...woda +drewno ?
odpowiedz
Data dodania: 2018-03-27 17:22:41
Będzie olejowana.
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
Data dodania: 2018-03-27 17:25:34
Skoro istnieją takie drewniane wkłady do prysznica, robione z nieco mniej twardego Teaku, to myślę, że to Merbau da radę spokojnie.
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
pa00
Data dodania: 2018-03-27 18:31:01
powodzenia życzę z takim wkładem za kilka lat ... sąsiad ma płot "super hiper" zaimpregnowany specjalnymi środkami,nie chcesz wiedzieć jak ten płot po 1 zimie wygląda ...
odpowiedz
Odpowiedź do organistowka
Data dodania: 2018-03-29 16:11:28
Drewno Merbau już mam, mam też dla porównania taką samą deskę ale z modrzewia oraz drugą, z konstrukcji domu (świerk) nijak nie mają się one do tego egzotyka. A prawdopodobnie płot sąsiada jest z czegoś podobnego jak ten modrzew czy świerk. Merbau już na dzień dobry wygląda jakby było malowane, jest dużo cięższe, choć tak samo wysuszone. Więc raczej się nie martwię ;)
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
Data dodania: 2018-03-10 13:56:59
Te deski pod prysznicem to chyba zły pomysł. Woda będzie spływała po deskach do brodzika? A jak ten brodzik będziesz czyścił? Przecież tam będzie osad,zanieczyszczenia i z czasem brzydki zapach. Jak dla mnie mało higieniczne.
odpowiedz
Data dodania: 2018-03-27 17:22:19
Spokojnie, dwie deski od ściany będą demontowalne :)
odpowiedz
Odpowiedź do zegiestow

Prąd do żarówek na tarasie

Blog:  organistowka
Data dodania: 2017-08-09
wyślij wiadomość

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl


organistowka
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 86878
Komentarzy: 245
Obserwują: 77
On-line: 9
Wpisów: 63 Galeria zdjęć: 428
Projekt Ciepły domek
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - drewniana-szkielet
MIEJSCE BUDOWY - Maniowy
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2023 wrzesień
2018 październik
2018 marzec
2017 sierpień
2017 czerwiec
2017 maj
2017 luty
2016 grudzień
2016 marzec
2016 luty
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 wrzesień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 luty
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 marzec
2013 sierpień
2013 marzec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik